Atrakcje w okolicy

Biskupia Kopa

Jest to największe wzniesienie w Górach Opawskich (889 m n.p.m.) po stronie polskiej. Na szczyt, oprócz zielonej ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej, prowadzą szlaki turystyczne: żółty i czerwony (z Jarnołtówka lub Pokrzywnej).mlyny Na szczycie Biskupiej Kopy po stronie czeskiej znajduje się 18-metrowa kamienna wieża, z której podziwiać można wspaniałe widoki: panoramę Zlatych Hor, Górę Chrobrego, Głuchołazy, Jarnołtówek i Prudnik, a przy dobrej widoczności Nysę i Jezioro Nyskie. Stojącą na szczycie wieżę zbudowano w 1898 roku, nadając jej imię cesarza Franciszka Józefa. Kilka lat temu została ona gruntownie odnowiona. Pod szczytem, na północnym stoku Biskupiej Kopy, znajduje się wybudowane po I wojnie światowej schronisko górskie PTTK, gdzie można się pożywić, napić, a także przenocować.

 

Góra Parkowa (Chrobrego)

Godnym polecenia celem pieszych wycieczek jest także Góra Parkowa zwana też Chrobrego, u której podnóża znajdują się Głuchołazy. Na szczycie góry, nad Wiszącymi Skałami, znajduje się zabytkowa kapliczka św. Anny z 1908 roku.  Do masywu Góry Parkowej zalicza się szczyty górskie: Przednią Kopę (467 m n.p.m.), Średnią Kopę (543 m n.p.m.) i Tylną Kopę (527 m n.p.m.). Wzdłuż drogi na szczyt Przedniej Kopy znajdują się kamienne kapliczki drogi krzyżowej.

Na szczycie Przedniej Kopy znajduje się wieża widokowa z 1908 roku, pierwotnie o wysokości 16,5 m, w  1927 roku podwyższona do 22 m i otoczona w przyziemiu budynkiem schroniska, które spłonęło w 1996 roku.mlyny2

Prawie cały obszar masywu jest porośnięty lasem świerkowym. Pozostałości dawnego lasu bukowego można zobaczyć na północnych stokach, schodzących do doliny Białej Głuchołaskiej chronionego w obrębie rezerwatu przyrody Las Bukowy.

 

Łowiska ryb i stadnina koni

W okolicy „Drogowca” istnieje możliwość złowienia własnoręcznie pstrąga na jednym z trzech łowisk ryb (w Moszczance i Pokrzywnej). Rybę można na miejscu upiec i skonsumować. Dla amatorów jazdy konnej do dyspozycji jest stadnina koni w pobliskim Dębowcu.

 

Czechy

Tuż za polską granicą (dystans do 40 km) na narciarzy czeka kilkanaście ośrodków i stoków narciarskich, spośród których najpopularniejszymi są: Ramzova, Cervonohorske Sedlo, Miroslav, Zlate Hory, Kouty i – zwany czeskim lodowcem – Pradziad (1491 metrów). Trasy narciarskie mają zróżnicowane stopnie trudności i nawet początkujący narciarze znajdą tam stoki dla siebie. Wszystkie ośrodki dysponują wypożyczalniami sprzętu oraz bogatą ofertą gastronomiczną.pradziad1_m

Dla amatorów nart biegowych przygotowano wiele tras, z których szczególnie warte polecenia są te w okolicach wsi Rejviz, gdzie znajduje się także Narodowy Rezerwat Przyrody z licznymi atrakcjami przyrodniczymi. W sercu rezerwatu ukryte jest unikalne w skali Europy Jeziorko Mchowe. Dojście do niego odbywa się chodnikiem zbudowanym z desek nad bagnem.

Idąc 6 km od Rejvizu przez las dojdziemy do położonej nad Jesenikiem 26-metrowej wieży widokowej o nazwie Zlaty Hlum (Złota Wieża).

Poza sezonem zimowym w okolicy do dyspozycji jest kilkaset kilometrów tras rowerowych i pieszych.

Około 2 km na północ od miejscowości Lipova, czyli niecałe 20 km od granicy z Polską, zwiedzić można jaskinie odkryte w 1936 roku, a w latach 1950-55 przygotowane do publicznego zwiedzania. Długość udostępnionej do zwiedzania galerii wynosi 350 metrów. Jest to największy system jaskiń w Republice Czeskiej powstały poprzez rozpad marmurów.pradziad2_m

W pobliżu granicy z Polską godne polecenia jest odwiedzenie urokliwych miast i miasteczek z licznymi atrakcjami turystycznymi – Jesenik (park zdrojowy, uzdrowisko), Zlate Hory (dawna osada górników złota, w pobliżu złotonośne strumienie), Velke Losiny (baseny termalne, lecznicze źródła, park zdrojowy).